Únava z konfliktov

Text, ktorý som dal na blog DenníkaN v roku 2014. Mám pocit, že sa toho veľa nezmenilo...

Som unavený z konfliktov. Všade konflikt. Jeden za druhým. Krucinál ľudia vy sa nepočúvate? Novinári, politici, Slováci, stále vás to baví? Hľadanie súpera, nepriateľa. Keď nie nepriateľa, tak aspoň trošku hlupáka. Veď čo to má za názor!

Konflikty politické, ľudské, stranícke.

Na čom však postavíme našu budúcnosť? Na konfliktoch? Nie je to trošku vratký základ? Nezačneme hľadať niečo čo nás spája?

Projekt N, aký budeš? Budeš rozdeľovať alebo začneš tvoriť jemné pojivo, ktoré bude spájať našu spoločnosť? Naďalej budú jedni „ficoidi“ a druhí „zlepenci“? Jedni gejovia a lesby a druhí „talibanci“? Jedni takí a druhí onakí?

Veď určite viete kto je „ficovec“? Pravdepodobne sused, s ktorým chodíte do práce, na futbal, na hokej. Príjemný chlapík, až kým nezistíte, že má iný názor. Nič viac, iný pohľad na svet.

Veď vieme kto je gay alebo lesba. Možno tiež náš sused alebo susedka, kolega v práci alebo iba známy. Je iba trošku iný alebo iná.

Veď vieme kto sú „talibanci“. To sme my. Takmer každý z nás vyrástol v kresťanskom prostredí. Naši rodičia a tiež starí rodičia, všetko sú to „talibanci“? Majú trošku iný názor na svet. No a čo?

Na čom sa vieme spojiť? Na čom vieme postaviť pevné základy našej spoločnosti? Na konfliktoch, alebo na hodnotách? Ak na hodnotách, tak hľadajme tieto hodnoty u všetkých. Vykašlime sa na rozdiely. Nech žijú rozdiely! Sme spoločnosť, ktorá vníma dôležitosť inakosti. Rešpektujme ju ale u každého.

Rozmýšľal som, na čom sa naša spoločnosť vie zhodnúť. Uvedomoval som si, že to nebude veľa vecí. Veď sme tak krásne rozdielni! Sme Slováci, Maďari, Rusíni, ale sme aj mešťania, dedinčania, východňári, bratislavčania. Sme však aj hasiči, murári, spisovatelia, herci... Aká hodnota je pre nás spoločná? Kde určite nebude konflikt? Na čom vieme vystavať našu spoločnosť?

Je to už spomínaný rešpekt? Mohla by to byť úcta k človeku? Mohla by to byť úcta k životu?

Mám pocit, že to aj stačí. Netreba nič viacej. Je tam všetko. Je tam príroda, je tam rešpekt, je tam človek.

Hľadajme hodnoty, ktoré nás spájajú a nie konflikty. Určite sa na mnohom vieme dohodnúť.

21.11.2014 (Uverejnené na blogu Denníka N)


Emil Lobotka

7 Blogy príspevky

Komentáre